Лазерне дроблення каменів у нирках (або лазерна літотрипсія) – метод, який є реальною альтернативою видалення конкрементів з нирок без хірургічного втручання.
Каменеутворення у нирках наразі є далеко не рідкісним явищем. Хворобливі симптоми наявності каменів можуть проявитися практично в будь-якому віці: від дитячого до похилого віку людини. Можна виділити наступні симптоми сечокам’яної хвороби:
- гострий колючий біль у поперековій області або в животі (може поширюватися на область паху та супроводжуватися блювотою і нудотою);
- кров у сечі або гематурія (внаслідок підвищення тиску в порожнинній системі нирки);
- печія під час сечовипускання.
Підтверджується захворювання за допомогою УЗД, рентген-обстеження, МРТ. Причина утворення каменів в сечовидільній системи – порушення якісного складу сечі, що постійно утворюється в тканини нирок. Нерідко поштовхом для розвитку хвороби стає тривале вживання насиченою шкідливими домішками питної води або надмірне використання в харчовому раціоні продуктів, які сприяють формуванню каменів.
Лазерна літотрипсія – це новітня методика, що дозволяє швидко лікувати сечокам’яну хворобу. На відміну від оперативного лікування вона характеризується високою ефективністю, надійністю і майже безболісною процедурою. Також лазерне дроблення каменів в нирках має ряд переваг у порівнянні з ультразвуковим дробленням, зокрема цей метод можна використовувати для видалення каменів складної природи.
Процес лікування даним методом здійснюється наступним чином: через уретральний канал, сечовий міхур і сечовід до каменя проводять ендоскоп (що представляє собою тонку трубочку). Після досягнення ендоскопом каменю підводять оптичне волокно і включають лазер, який впливає на камінь, руйнуючи його (перетворюючи в пил, який виводиться з нирок разом з сечею).
Для остаточного позбавлення від каменів досить однієї процедури, яка забезпечує мінімальний ризик утворення осколків. Метод практично безболісний, операція є безкровною, тобто після її проведення не залишається рубців, він ефективний при каменях малого розміру.
При лазерній літотрипсії використовується особливий гольміевий лазер. Методика характеризується мінімальними ризиками ускладнень і однаково ефективна для позбавлення каменів, незалежно від їх хімічного складу. Гольміевий лазер не завдає шкоди оточуючим тканинам. Це пояснюється невеликою глибиною проникнення у живі тканини (менш ніж на 0,5 мм).
Лазерне дроблення каменів в нирках виконується лікарем з візуальним контролем за допомогою ендоскопічної техніки. Це дозволяє істотно знизити ризик ненавмисного пошкодження лазером прилеглих тканин. Під час процедури вони буквально «стираються у пил», тому в результаті не залишається ніяких фрагментів.