Простатит є гострим або хронічним запальним процесом передміхурової залози (простати). Сьогодні нам все частіше доводиться чути, що простатит молодіє, і страждає від цього захворювання практично кожен третій чоловік. І дійсно, в визначеннях все частіше звучать тези, про те, що простатит – це одне з найпоширеніших урологічних захворювань, яким страждають все частіше особи молодого віку. Передують цьому захворюванню, раніше перенесені інфекції і, звичайно ж, нелікований в минулому простатит, який може клінічно протікатиме малосимптомно. За статистикою 30% чоловіків у віці від 20 до 50 років страждають проблемами, пов’язаними з передміхуровою залозою.
Види захворювання
Грубо кажучи, простатит можна розділити на дві групи:
• бактеріальний, викликаний патогенними бактеріями;
• абактеріальний, який не пов’язаний з бактеріями.
Гострий і хронічний бактеріальний простатит викликаний бактеріями, що проникають частіше через уретру в простату. Крім найпоширенішої бактеріальної флори – кишкової палички, можливо також інфікування такими збудниками, як трихомонади, мікоплазми, уреаплазми, вірусна інфекція (цитомегаловірус), анаеробні мікроорганізми.
Симптоми захворювання
• Хворі скаржаться на біль (пекучого, стискаючого характеру) і неприємні відчуття внизу живота, які іррадіюють в промежину і сечовипускальний канал.
• Можливе підвищення температури до субфебрильних цифр, яку пацієнти як правило, не помічають.
• Біль при сечовипусканні і часті позиви до сечовипускання (в тому числі в нічний час) і відчуття неповного випорожнення сечового міхура.
Ускладнення захворювання
У тих випадках, коли не надається медична допомога і відбувається хронізація процесу, то з’являються симптоми статевої дисфункції, як ускладнення, у вигляді імпотенції, швидкого сім’явиверження і, в кінцевому підсумку, чоловічого безпліддя. Тому дуже важливо при появі перших симптомів звернутися за консультативною допомогою до лікаря-уролога. У реальному житті мало хто звертається до урологів зі скаргою на болі, частіше приходять вже з наявними ускладненнями у вигляді гнійного простатиту, абсцесу. При огляді і об’єктивному дослідженні лікар звертає увагу на наявність у пацієнта блідих шкірних покривів, сухий язик, прискорене серцебиття, болі внизу живота при пальпації (обмацуванні).
Причини появи захворювання
Існує ряд факторів, які сприяють виникненню гострого простатиту:
• Перенесені оперативні втручання на уретрі, або статевому члені;
• Інструментальні втручання, які можуть сприяти занесенню в організм інфекції (катетеризація сечового міхура, цистоскопія);
• Стриктури уретри, гіпоспадія (аномалія розташування сечовивідного отвору);
• Інфекції сечовивідних шляхів.
Передміхурова залоза розміщується нижче сечового міхура, крізь її товщу проходить сечовик, сім’явивідні протоки, які йдуть від яєчок.
Сама простата вдає із себе залозу, як м’язово-еластичний орган і функція її вироблення слизу (передміхурового соку). У нормальному стані цей слиз необхідний для просування сперматозоїдів. Також вона виконує гормональну функцію. Передміхурову залозу ще називають другим серцем чоловіка, настільки важливу роль вона відіграє в організмі людини.
Фактори ризику виникнення захворювання
З дитинства нас застерігають не сидіти на холодному, не ходити в мокрих плавках на морі, не переохолоджуватися. І в переліченому є десь корінь причин виникнення захворювання. Запалення само по собі не виникає, йому передує ряд факторів, до яких, зокрема, відносять переохолодження, зниження імунітету, наявність інфекції в сечівнику. Інфекція може потрапляти в залозу висхідним шляхом через уретру (зовнішній отвір сечовипускального каналу) чи спадним за наявності запальних процесів в сечовому міхурі (цистит) і в нирках (пієлонефрит). Більш рідкісний шлях – це лімфогенний (через лімфатичну мережу судин) і гематогенний (через кров) при наявності інфекції в інших органах (тонзиліт, хронічне запалення легенів та інше). Також ще розглядається ряд теорій виникнення гострого і хронічного простатиту, пов’язаних з порушенням захисних функцій залози. До них відносять звуження крайньої плоті (фімоз), зворотну занедбаність сечі (рефлюкс), анальний секс без засобів запобігання (інфекція кишковою паличкою), наявність постійного сечового катетера (у післяопераційних хворих), анатомічні аномалії сечостатевих органів, дисфункція м’язів тазового дна, неврогенні порушення.
Діагностика захворювання
Діагностика цього захворювання не складає особливих труднощів, на сьогоднішній день існує безліч методів:
• Лабораторне дослідження;
• УЗД;
• Пункційна біопсія;
• Дослідження секрету передміхурової залози на наявність там запальних змін (гною).
Лікування захворювання
Щоб не доводити захворювання до таких важких наслідків, як еректильна дисфункція (імпотенція) і чоловіче безпліддя, необхідно знати, що пропонує сучасна медицина для ефективного лікування простатиту і чи можна повністю позбутися від цього захворювання. Оскільки основна причина гострого і хронічного простатиту – це запалення за рахунок інфекції, то терапія буде спрямована на усунення збудника і запального процесу. Лікар-уролог після повноцінного обстеження пацієнта індивідуально підбирає антибактеріальну терапію. Індивідуальність полягає в підборі антибіотиків, чутливих до патогенних мікроорганізмів, які викликали простатит. Потім застосовують симптоматичну терапію: якщо є больовий синдром, це знеболюючі препарати, а також – препарати, що покращують скорочення сечового міхура, протинабрякові препарати, вітамінотерапія, загальнозміцнюючі препарати, фізіопроцедури, теплові процедури. Крім традиційного медикаментозного лікування існують також нетрадиційні (народні засоби від простатиту).
Ці народні засоби рекомендують проводити лише після лікування антибіотиками, коли інфекційне запалення вже усунуте, але існує необхідність зміцнити організм для запобігання рецидиву хвороби. У цих випадках корисні лікування медом, травами, треба відкорегувати спосіб життя, займатися лікувальною фізкультурою, гімнастикою, рекомендовано гірудотерапію (кровопускання за допомогою п’явок), голковколювання. Також простатит піддається лікуванню масажем, перед сном масажується спина, пахова область 5-10 хвилин круговими рухами з використанням масел.
Профілактика захворювання
Якщо чоловік хоч раз зіткнувся з проблемами простатиту, то йому необхідно уникати будь-яких переохолоджень та інфекцій. Здоровий спосіб життя є дуже пріоритетним напрямком у профілактиці простатиту. Ранкова гімнастика, активний спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, таких як тютюнопаління, зловживання алкоголем й іншими психоактивними речовинами. Правильне харчування, боротьба з надлишковою вагою, статева гігієна. Лікарі-урологи Клініки ilaya проводят діагностику і лікування простатиту, мають величезний досвід роботи в цьому напряму, тож Вам не варто турбуватися про ваш стан здоров’я, адже Ви в надійних руках!